Redo för utryckning.

Av: Jag

13 10, 2011

Etiketter:, ,

Kategori: bilder, foton, saker

16 kommentarer

Bländare:f/8
Focal Length:42mm
ISO:110
Shutter:1/0 sek
Kamera:NIKON D60

16 kommentarer på “Redo för utryckning.”

  1. Jag älskar din blick för att finna helt underbara motiv. Det är inte alla som kan se sådana saker och verkligen inte alla som kan ta så fina bilder.

    Gilla

    • Tack. Linda! Jag tog en hel del såna här bilder på marknaden, men bland en massa folk kan man inte riktigt ta den tiden som man skulle behöva och allt blev förstås inte bra.

      Gilla

  2. Snyggt !

    BS Jag gillar inte getost.

    Gott att ditt blodtryck var bra nu. Man får ju kolla det lite ibland, men det är ju en smal sak.
    Just nu väntar jag bara, idag blir ingen venport satt iaf, för då hade jag bara fått äta flytande. Undrar vad det blir till lunch, känner mig hungrig och sedan går det dåligt att äta ändå.
    Snart är jag fit for fight och kan hem och rumstera, hahaha.

    Kram kram

    Gilla

  3. Här är jag ställd, Agneta gillar inte getost, jag förstår inte kopplingen, däremot är det fördjävligt att alla poliser står uppradade utan att fullfölja sina uppdrag. Kvalitetsmässigt är ju bilden skitbra.
    Svante

    Gilla

    • Om du tittar noga så ser du att det står ett BS framför ”Jag gillar inte getost.” Det betyder ”bloggsvar” och att Agnetha svarar på något som jag har skrivit på hennes blogg. Jag förstår att du blir konfunderad.
      De är så små, poliserna, så de behöver hjälp att komma upp och iväg! Tack för berömmet!

      Gilla

  4. Åter en rolig bild! Jag undrar vart alla minipoliserna ska någonstans.
    Kram och allt gott till dej!

    Gilla

  5. Gamla gubbar ska nog inte ge sig in på områden de inte behäskar, men getost brukar vara gott, till och med surströmming ett par gånger om året är en höjdare.
    Svante

    Gilla

    • Det håller jag nog inte med om, självklart ska man fortsätta lära sig och testa nytt så länge man lever! Getost är gott, men surströmmingen får vara, trots den f.d. norrlänning jag är.

      Gilla

  6. Upprepningar brukar kunna göra sig.
    Kram!
    /Skvitt

    Gilla

  7. Jag är född i Hammarby, Boråsvägen 20 Stockholm, flyttade till Mälarhöjden när jag var 10 år 1957 föräldrarna kom från olika delar av Stockholms län, mamma från Värmdö, och pappa från Södertälje. Trots detta har surströmmingen hela tiden funnits med, och det är ju bra nu när jag bor i norrland, har bott på tre ställen här sedan 1988. Först 12 år i Nordingrå, sedan 6 år i Ljungdalen, och nu 5 år i Kårböle, så surströmmingen är ju bara ett plus när man umgås med grannar.
    Svante

    Gilla

    • Ja, det underlättar säkert att gilla surströmming när man bor uppåt i landet, men det är som du skriver, även neröver förekommer det ju!

      Gilla

  8. Den typen av marknadsstånd skyr jag som pesten, fast det gäller för hela företeelsen förresten!

    Gilla


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: